مقالات زناشویی-نیاز زوجهای جوان
ملاکهای انتخاب همر-شناخت روحیات دخترو پسر-خود ارضایی-نارضایتی جنسی-مشکلات زناشویی-خانواده همسر-زندگی موفق

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

چگونه از مصائب و سختی ها ی زندگی گذر کرد؟

چگونه از مصائب و سختی ها ی زندگی گذر کرد؟

یکی از راههای گذر از مصیبت، علم و آگاهی از فلسفه ی مصایب است.

> بلاها و مصیبتها و سختیها و بیماریها، کفّاره ی گناه برای مومنان، تنبیه یا مجازات برای ظالمین و فاسقین، ارتقاء مقام برای معصومین و گاه نیز برای ظهور کمالات موجود می باشد و همه ی اینها در زیر چتر مفهوم عامّ امتحان جای می گیرند؛ چون امتحان یعنی ساز و کاری که موجب می شود استعدادها و کمالات یک موجود شکوفا و بالفعل گردد یا آن کمال موجود نمودار شود.
البته برای امتحان معنای محدودتری نیز وجود دارد که تنها شامل شکوفا کردن بالقوّه ها می شود؛ لذا امتحان به این معنا شامل حال انسانهای کامل نمی باشد؛ چون آن بزرگواران استعداد شکوفا نشده ای ندارند تا بالفعل گردد. <**ادامه مطلب...**>
حضرت على علیه السّلام فرمودند: « إِنَّ الْبَلَاءَ لِلظَّالِمِ أَدَبٌ وَ لِلْمُؤْمِنِ امْتِحَانٌ وَ لِلْأَنْبِیَاءِ دَرَجَةٌ وَ لِلْأَوْلِیَاءِ كَرَامَة؛ بلا و گرفتارى براى ستمگر ادب است، و براى مؤمن امتحان، و براى پیامبران درجه و براى اولیاء كرامت می باشد.» (بحار الأنوار، ج‏64 ،ص235)
یعنی خداوند متعال با مصائب و بلایا ستمگران را مجازات می کند تا شاید ادب شوند و از ظلم خود باز گردند. مؤمنان را گرفتار بلایا می کند تا امتحانشان نماید؛ و امتحان نیز برای شکوفا ساختن استعدادهای الهی است. امّا انبیاء که ظلمی ندارند و استعدادات الهی آنها نیز شکوفاست، به سبب بلایا، اوصاف کمال موجودشان قویتر و شدیدتر می گردد؛ لذا بلا برای آن بزرگواران موجب ارتقاء درجه است.
بر همین اساس بود که خداوند متعال حضرت ابراهیم را در انواع سختی ها قرار داد تا به مقام امامت نائل گردد. « وَ إِذِ ابْتَلى‏ إِبْراهیمَ رَبُّهُ بِكَلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قالَ إِنِّی جاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِماماً قالَ وَ مِنْ ذُرِّیَّتی‏ قالَ لا یَنالُ عَهْدِی الظَّالِمینَ؛ و (به خاطر آورید) هنگامى را كه خداوند، ابراهیم را با امور گوناگونى آزمود و او به خوبى از عهده ی این آزمایشها برآمد. خداوند به او فرمود: «من تو را امام و پیشواى مردم قرار دادم» ابراهیم عرض كرد: «از دودمان من نیز » خداوند فرمود: «پیمان من، به ستمكاران نمى‏رسد.» (البقرة:124)
امّا برای اولیاء الهی، بلا و گرفتاری نشان بزرگواری آنهاست؛ یعنی موجب می شود که بزرگواری آنها ظهور خارجی یابد و مردم، بزرگواری و عظمت روحی آنها را در بلایا مشاهده نمایند؛ یا گرفتاری در بلایای عظیم نشان می دهد که آنها مورد توجّه خاصّ خدا هستند؛ چرا که در پیشگاه خداوند متعال «هر که در این درگه مقرّبتر است، جام بلا بیشترش می دهند».
امام صادق (علیه السلام) خطاب به سدیر صیرفی فرمودند: « إِذَا أَحَبَّ عَبْداً غَتَّهُ بِالْبَلَاءِ غَتّاً وَ إِنَّا وَ إِیَّاكُمْ یَا سَدِیرُ لَنُصْبِحُ بِهِ وَ نُمْسِی؛ چون خدا بنده‏اى را دوست بدارد او را به یكباره در بلا فرو برد و اى سدیر! ما و شماها با بلا صبح و شب می کنیم.» (بحار الأنوار، ج‏64، ص208 )
و فرمودند: « إِنَّ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عِبَاداً فِی الْأَرْضِ مِنْ خَالِصِ عِبَادِهِ مَا یُنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ تُحْفَةً إِلَى الْأَرْضِ إِلَّا صَرَفَهَا عَنْهُمْ إِلَى غَیْرِهِمْ وَ لَا بَلِیَّةً إِلَّا صَرَفَهَا إِلَیْهِم‏؛ خدا عزّ و جلّ را در روى زمین بنده‏هایی پاک و خالص است كه از آسمان تحفه ای به زمین فرود نیاید جز كه خدا آن را از آن بندگان بگرداند به دیگرى، و بلایی نیاید جز اینكه آن را به سوى ایشان بگرداند. » (بحار الأنوار، ج‏64، ص 207 )
رسول خدا (صلی الله علیه و اله) فرمودند: « إِذَا أَرَادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ خَیْراً ابْتَلَاهُم‏؛ چون خدا بر قومی خیری خواهد آنان را در بلا افکند. » (بحار الأنوار، ج‏64، ص236)
رسول خدا (صلّى اللَّه علیه و اله) فرمودند:« لَا یَزَالُ الْبَلَاءُ فِی الْمُؤْمِنِ وَ الْمُؤْمِنَةِ فِی جَسَدِهِ وَ مَالِهِ وَ وُلْدِهِ حَتَّى یَلْقَى اللَّهَ وَ مَا عَلَیْهِ مِنْ خَطِیئَة؛ مصیبت و گرفتارى همواره گریبان مرد و زن مؤمن را مى‏گیرد و آنها در مال و یا بدن خود نقصان مشاهده مى‏كنند و یا فرزندان خود را از دست مى‏دهند و اینها براى این است كه هر گاه در محضر پروردگار حاضر شدند گناهى نداشته باشند.
» (بحارالأنوار، ج‏64، ص236 )
امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: « إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى لَیَتَعَاهَدُ الْمُؤْمِنَ بِالْبَلَاءِ إِمَّا بِمَرَضٍ فِی جَسَدِهِ أَوْ بِمُصِیبَةٍ فِی أَهْلٍ أَوْ مَالٍ أَوْ مُصِیبَةٍ مِنْ مَصَائِبِ الدُّنْیَا لِیَأْجُرَهُ عَلَیْهَا؛ خداوند متعال مؤمن را به مصیبت و بلاء گرفتار مى‏كند و او را به بیمارى در بدن مبتلا مى‏سازد و یا در مصیبت اهل و فرزند قرار مى‏دهد و یا یكى از مصیبت‏هاى دنیا را متوجه او مى‏كند تا او را پاداش دهد. » ( بحار الأنوار، ج‏64، ص 237)
و فرمودند: « إِنَّ فِی الْجَنَّةِ لَمَنْزِلَةً لَا یَبْلُغُهَا الْعَبْدُ إِلَّا بِبَلَاءٍ فِی جَسَدِه‏؛ در بهشت مقامى هست كه هیچ كس به آن جایگاه نمى‏رسد مگر اینكه در بدن خود ناراحتى و گرفتارى داشته باشد. » ( بحار الأنوار، ج‏64، ص 237)

حاصل کلام آنکه: گاه بلایا و مصائب برای مجازات می باشند؛ گاه کفّاره ی گناهان هستند؛ گاه امتحانند به معنی خاصّ آن؛ گاه شرط حصول برخی کمالات می باشند؛ گاه برای ارتقاء درجه می باشند و گاه نیز برای آن هستند که کمالات اولیاء برای مردم ظاهر گردند. پس اگر بلا یا سختی یا بیماری برای ما حاصل شد باید به وضع دینداری خود نظر کنیم. اگر حقیقتاً اهل تقوا و عدالت بودیم، آن دشواریها برای این هستند که گناهان گذشته ی ما پاک شوند و قابلیت هدایتها و پادشهای خاصّ خدا در ما ایجاد گردد و استعدادهای الهی ما شکوفا گردند. امّا اگر در دینداری خود سست بودیم و تقوا پبشه نبودیم، باید بدانیم که آن سختیها برای تنبیه (بیدار نمودن) و ادب کردن ما هستند تا در آن شرائط خدا و آخرت را یاد نموده به سوی حقیقت و تقوا و عدالت باز گردیم؛ که اگر باز گشتیم، آن دشواریها برای ما نعمت خواهند بود؛ در غیر این صورت صرفاً مجازات و عذابند و کمالی در پی نخواهند داشت.
البته گاه این مشکلات برای این هستند که بنده ی مومن دچار طغیان نشود یا بنده ی غیر مومن در طغیان خود زیاده روی ننماید. لذا خداوند متعال فرمود: «كَلاَّ إِنَّ الْإِنْسانَ لَیَطْغى‏؛ أَنْ رَآهُ اسْتَغْنى‏؛ چنین نیست (كه شما مى‏پندارید) به یقین انسان طغیان مى‏كند؛ از اینكه خود را بى‏نیاز ببیند» (علق:6 و7) همچنین فرمود: «وَ لَوْ بَسَطَ اللَّهُ الرِّزْقَ لِعِبادِهِ لَبَغَوْا فِی الْأَرْضِ وَ لكِنْ یُنَزِّلُ بِقَدَرٍ ما یَشاءُ إِنَّهُ بِعِبادِهِ خَبیرٌ بَصیرٌ؛ هر گاه خداوند روزى را براى بندگانش وسعت بخشد، در زمین طغیان و ستم مى‏كنند؛ از این رو به مقدارى كه مى‏خواهد (و مصلحت مى‏داند) نازل مى‏كند، كه نسبت به بندگانش آگاه و بیناست.» (الشورى:27)
شاید بتوان گفت توجه و تفکر در حکمت و فلسفه ی بلایا و مصائب، یکی از بهترین راه های گذر از آن ها می باشد.
از دیگر راهکارهای عبور از مصیبت ها، تمرین صبر و استقامت است. صبر از مقامات سالكین و منازل دین و از مهم‏ترین زمینه‏هاى درك فیض و عنایت الهى است. تا جایى كه ائمه اطهار(علیهم السلام) به واسطه صبر عظیمشان و عزم استوارشان به مقام شامخ ولایت و امامت نایل شدند «وَ جَعَلْنا مِنْهُمْ أَئِمَّةً یَهْدُونَ بِأَمْرِنا لَمَّا صَبَرُوا ...» «و از آنان امامان (و پیشوایانى) قرار دادیم كه به فرمان ما (مردم را) هدایت مى‏كردند؛ چون شكیبایى نمودند ... » (سجده، آیه‏ى 24)، یعنى ریشه امامت و رهبرى صبر است.
دنیا دار بلاست و مصیبتها و مشكلات برای امتحان انسانهاست كه تا چه میزان ایمان دارند. هنگامه ی بلاها دل های كوچك ضحه و زاری می كنند كه كشش غریزی انسانی است و عاطفه ی سركش بر انسان تحمیل می كند و صبر و تسلیم نشدن در برابر آن موجب تقویت عزم و ارادة انسان می شود.
صبر انسان را از همه چیز و همه كس مستقل می سازد و این معنای حر بوده است و آزادمرد در همه احوال آزادمرد است و اگر مصیبتها بر او هجوم آورد هرگز او را نشكند و صبر كند تا خدا او را نجات دهد مانند حضرت یوسف كه خدا بر او منت نهاد و در اثر صبر به پاداش بزرگ الهی نائل شد.
و امام صادق علیه السلام می فرماید: هركه از مؤمنین به آزمونی سخت گرفتار آید و صبر كند اجر هزار شهید را دارد. مانند امام سجاد علیه السلام كه آنچنان صبری باید داشته باشد كه هر لحظه آن درد مرگ را دارد و در عوض چنین اجری می برد. حضرت علی علیه السلام می فرمایند: مشكلات دوره ای دارند كه می گذرند و دستپاچگی وخودباختگی و بی تابی فایده ندارد بلكه بر نگرانی می افزاید. با صبر، تقدیر جاری می شود و انسان ستوده می شود و با بی تابی هم تقدیر جاری می شود ولی انسان نكوهیده می شود.

ذکر چند نکته:
نکته اول: صبر هرگز به معنى تحمل بدبختیها و تن دادن ذلت و تسلیم در برابر عوامل شكست نیست بلكه صبر و شكیبایى به معنى پایدارى و استقامت در برابر هر مشكل و هرحادثه است. رسول خدا، صلّى اللّه علیه و آله فرموده اند : «... پس كسى كه صبر كند بر مصیبت تا آنكه برگرداند مصیبت و شدت آن را به نیكویى عزاى آن (یعنى با صبر جمیل شدت مصیبت را ردّ كند) بنویسد خدا براى او سیصد درجه، ما بین هر درجه تا درجه دیگر مثل ما بین آسمان و زمین است... (اصول كافی ج‏2 ص 91)
نکته دوم : چیزی كه در این زمینه بسیار مهم است این است كه بدانیم با چه هدفی صبر می كنیم. اگر هدف الهی باشد یعنی برای وصول به خداوند و تقرب به او باشد، خوب بسیاری از سختی ها در این راه آسان می نماید، چون این راه ارزش این را دارد كه به خاطر آن انسان سختی های بسیاری را تحمل كند و بردبار باشد. مانند كسی كه معشوقی بس زیبا دارد، خوب برای رسیدن به این معشوق زیبا و قیمتی می طلبد كه با موانع و دشواری های وصول بجنگد و در مقابل هر ناملایمی صبوری پیشه كند تا به مقصود برسد.
رسیدن به اهداف دین و قرب الهی و راه عشق خدای متعال كار آسانی نیست، در این راه مشكلات وسختی ها و ریاضت های فراوانی وجود دارد كه سالكان و طالبان حق با صبر و شكیبایی آن ها را به امید لقای الهی تحمل می كنند و در اثر این صبر زیبا محبوب خدای محبوب می شوند و مورد تمجید و ستایش او قرار می گیرند.
در این مسیر است كه خداوند متعال در آیات متعددی از قرآن کریم صابرین را مورد تمجید و ستایش قرار داده و وعده های بسیاری از سوی خداوند متعال و معصومین علیهم السلام برای صابران ذکر شده است . (1)
حتی رسیدن به خواسته ها واهداف دنیوی خالی از سختی و دشواری های خاص خود نیست. هر هدفی و هر خواسته ای جز با صبر و تحمل دست یافتنی نمی شود. گفته اند «گر صبر كنی ز قوره حلوا سازم»؛ یا «در اثر صبر نوبت ظفر آید».
نکته سوم : صبر دارای آفاتی می باشد که بی توجهی به آنها عدم موفقیت انسان را در کسب این ویژگی اخلاقی نیکو به دنبال خواهد داشت که برخی از این آفات به شرح ذیل می باشد :
1 ـ عجله و شتابزدگی: وقتی بر خلاف خواسته انسان چیزی پیش آید تحمل او تمام شده و قانون این جهان را فراموش می كند و با عجله و شتابزدگی به دنبال فرار از آن می باشد.
2 ـ عصبانیت و خشم: انسان در زمان عصبانیت و خشم ارزش صبر را فراموش می كند.
3 ـ دل تنگی و بی تابی: انسان با این دو، نیروی صبر و مقاومت خود را از دست می دهد.
4 ـ ناامیدی: بزرگترین آفت صبر است و برای هر فعالیتی انسان باید بذر امید در دل خود بكارد تا موفق شود.

دوست عزیز!
در اینجا به برخی از راههای تقویت روحیه صبر اشاره می نمائیم و امیدواریم با بکارگیری آنها بتوانید بخوبی از مشکلات و مصائب سر راهتان عبور کنید و به هدف مقدس خود نائل گردید:
1- شناخت طبیعت زندگی دنیا:
از مسائلی که می تواند صبر انسان را تقویت نماید شناخت زندگی دنیا می باشد و دانستن اینکه این دنیا فانی است و انسان آفریده شده تا با آزمایش های مختلف الهی وجودش را صیقل داده و مستعدّ زندگی جاودانه نماید و خداوند انسان را در رنج و سختی آفریده و شادی و سلامت بدون غم و بیماری نیست. همانگونه که خودش فرموده:«لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی‏ كَبَدٍ» (بلد/ 4) كه ما انسان را در رنج آفریدیم (و زندگى او پر از رنجهاست)!
2- خودشناسی:
اگر انسان همه چیز خود را از خدا بداند دیگر در حوادث و یا جایی كه چیزی از او گرفته می شود، گویی اتفاقی نیفتاده و همواره این شعار را الگوی رفتار خویش نماید «ما از خدائیم و به او باز می گردیم».
3- امید قطعی به وعده الهی مبنی بر گشایش سختی ها:
اینکه انسان به این وعده الهی که فرموده: «إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً» (آرى) مسلّماً با(هر) سختى آسانى است (الشرح : 6) به یقین برسد.
4- امید بستن به جبران محرومیّتها:
پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلم فرمود: خداوند دنیا را خانه گرفتارى و بلا، و آخرت را خانه جزا قرار داده، پس بلاى دنیا را، سبب پاداش آخرت و عوض آن معیّن نموده، پس بلاى دنیا عطا و پاداش آخرت را در پى دارد، و دنیا زودگذر است و به سرعت پیموده مى‏شود،
5ـ كمك گرفتن از ذات حق:
از دید قرآن مهمترین پشتوانه صبر یاری خداوند است و بدون كمك او صبر كامل نمی شود. (ارشاد القلوب-ترجمه سلگى ج‏1 ص 77 )
6- زنده نگه داشتن خاطره قهرمانان صبر:
اینکه انسان زندگی صابران و نتیجه صبرشان را مطالعه كند و از آنها بخصوص پیامبران الگو بگیرد، نقش بسیار سازنده ای در تقویت صبر دارد.
7- ایمان به قضا و قدر:
بداند برای سنت الهی تبدیل و تحویلی نیست و آنچه از دست رفته باز نمی گردد پس بی صبری فایده ندارد.
8- بداند كه محنت از جانب پروردگار اوست كه مهربانترین کس نسبت به اوست و خیر و صلاح او را می خواهد و عقل از ادراك عواقب امور قاصر است.
9- روحیه عجول بودن، کنار گذاشته شود.
براى نتیجه گیرى در کارها نباید عجول بودد؛ حتی برای نتیجه گرفتن در تقویت روحیه صبر نیز نباید عجله کرد.
10- دوست گرامی! با خود شرط كنید كه هیچ گاه و در هیچ شرایطى صبر خود را از دست ندهید. وقتی چنین قراری را با خود گذاشتید اگر در مساله ای صبرتان را از دست دادید، خود را جریمه كنید؛ مثلا تصمیم بگیرید - یا در صورت امكان نذر كنید - فلان مبلغ را صدقه بدهید، یا نماز شب بخوانید و یا یك روز روزه بگیرید. كارآیى این روش، بسیار بالا است و بسیارى از علماى بزرگ بدین سان تمرین عملى و خودسازى نموده‏اند.
11- در صورت بروز بی صبری خود را سرزنش کنید. اگر گاهی اوقات کاری که ناشی از بی صبری بود انجام دادید، سریع خود را سرزنش و حتى در لفظ اظهار پشیمانى نمایید و وعده‏ها و قولى كه با خود داشتید را در ذهن خویش حاضر سازید.
12- تفریحات سالم داشته باشید.
از تفریحات سالم و تقویت كننده اراده؛ مانند كوهنوردى، شنا، دو، صحرانوردی و پیاده‏روى و گردش در طبیعت و... نیز استفاده كنید.
13- بیشتر با افراد خوش خلق و صبور معاشرت كنید.
14- ذكر «لا حول و لا قوة الا بالله» را زیاد بر زبان جارى سازید و سوره والعصر را زیاد بخوانید.
15-دعاى 24 صحیفه سجادیه «یا من تحل به عقد المكاره» و دعاى 58 و 175 آن را بخوانید.
16- روایاتى كه در فضیلت صبر رسیده حتما مطالعه كنید.
چراکه اگر كسى بداند ثواب صبر به مراتب بیشتر از چیزى است كه از دست داده، زیرا چیزى از دست داده كه جز در زندگى دنیا با او نمى‏ماند و چیزى بدست آورده كه بعد از مرگ ابدالدهر با او خواهد بود، در اینصورت مى‏تواند به راحتی صبر كند. (ترجمه‏اخلاق ص : 365 )
17- روایاتى كه در فضیلت مبتلا بودن به مشكلات دنیوى وارد شده مورد مطالعه قرار دهید.
18- متذكر شوید كه زمان مصیبت و بلاهای دنیایی اندك و وقت آن كوتاه است و به زودى از آن رهایى خواهید یافت و اصولًا عمر دنیا كوتاه است.
19- بیندیشید كه جزع و بى‏صبرى چه ضررهایى بر آن مترتب است.
زیرا کسی که بداند كه جزع و بى‏تابى كارى است زشت و به دین و دنیاى او زیان مى‏رساند و هیچ فایده‏اى ندارد جز اینكه ثواب را باطل و ضایع مى‏كند و آدمى را گرفتار عقاب مى‏سازد، چنانكه امیر مؤمنان علیه السّلام فرمود: «اگر صبر كنى آنچه مقدّر است خواهد شد و تو اجر مى‏برى، و اگر بى‏تابى نمائى آنچه مقدّر است خواهد شد و براى تو بار گناه و عقوبت خواهد بود». (بحار الأنوار ج‏68 ص 92 ) در اینصورت بهتر در برابر مشکلات صبر می نماید.
20- احوال كسانى را كه به بلاى عظیم‏تر از شما گرفتار شده‏اند و مشكلات گذشته و حالشان با شما قابل مقایسه نیست، به ذهن آورید و شكر كنید كه شما كمتر مبتلا بوده و هستید.
21- به خداوند بزرگ امیدوار باشید و دائماً بر او توكل كنید.
22- ارتباط خود را با او استحكام بخشید و با نماز و ذكر، پیوسته او را یاد كنید و در مشکلات و مصیبت ها از او استمداد بطلبید.
23- هیچ گاه مأیوس نشوید و با روحیه امید به پیش بروید و با برنامه ریزی در سدد حل مشكلات باشید.
24- در موقع اندوه ذكر لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ را تكرار كنید.
29- موارد فوق را در برنامه‏اى منظم با درج موارد آن در یك جدول و نمره دادن به عملكرد خود و رعایت این امور سعى در تقلیل موارد تخلف داشته و همت خود را به افزایش صبر و تحصیل سعه صدر معطوف بدارید. (2)
پیروز و موفق باشید.
-------
پی نوشت :
1- برخی از این آیات و روایات به شرح ذیل می باشد :
- «اولئِكَ عَلَیْهِمْ صَلَواتُ مِنْ رَبِّهِمْ وَ رَحْمَةٌ وَ اولئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ» ایشانند كه به درود و رحمت خدا مفتخر شده‏اند و ایشانند هدایت شدگان. (سوره بقره، آیه 157)
- «انَّما یُوَفَّى الصَّابِرونَ اجْرَهُمْ بِغَیْرِ حِسابٍ» تنها صابران را بدون حساب پاداش كامل مى‏دهند. (سوره زمر، آیه 10). - «اولئِكَ یُؤْتُونَ اجْرَهُمْ مَرَّتَیْنِ بِما صَبَرُوا آنان را دو بار پاداش مى‏دهیم بخاطر آنكه صبر كردند. (سوره قصص، آیه 54).
- «وَ لَنَجْزِیَنَّ الَّذِینَ صَبَروا اجْرَهُمْ بِاحْسَنِ ما كانُوا یَعْمَلُونَ آنان را كه صبر كردند پاداش بهتر از عملشان مى‏دهیم. (سوره نحل، آیه 96).
- «وَ تَمَّتْ كَلِمَتُ رَبِّكَ الْحُسْنى‏ عَلَى بَنى اسْرائِیلَ بِما صَبَرُوا» و احسان پروردگارت بر بنى اسرائیل به حد كمال رسید به پاداش صبرى كه ورزیدند (سوره اعراف، آیه 137).
- «وَ جَعَلْنا مِنْهُمْ ائِمَّةً یَهْدُونَ بِامْرِنا لَمَّا صَبَرُوا» و برخى از ایشان را امام و پیشوایانى كه به امر ما هدایت مى‏كنند قرار دادیم به خاطر آنكه صبر كردند (سوره سجده، آیه 24).
- «وَ اصْبِرْوا انَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ» و صبر كنید كه خدا با صابران است. (سوره انفاق، آیه 46).
- امام صادق علیه السلام : اگر هر مؤمنى كه به بلایى مبتلا مى‏شود صبر كند، اجر هزار شهید دارد (بحار الأنوار ، ج‏68، ص: 94)
- امام صادق علیه السلام فرموده اند : خداى تعالى قومى را نعمت داد، شكر نكردند، باعث سوء عاقبت آنان شد، و قومى را به مصائب مبتلا كرد، و آنها صبر كردند، بر ایشان به نعمت تبدیل شد (أمالی الصدوق ص 302 المجلس الخمسون)
2- تقریبا در تمامی کتب اخلاقی بحث صبر مطرح گردیده که برای اطلاع بیشتر می توانید به این کتاب ها همچون معراج السعاده ملا احمد نراقی و چهل حدیث امام خمینی (ره ) مراجعه نمائید .

http://akhlagh.porsemani.ir
چر ا مردان نسبت بـه زنان بـه سلامتی شان کمتر اهمیت می دهند؟
زنان زیبـا سلامت مردان ر ا بـه خطر می اندا زند
اختلالات جنسی مردان

click now cialis from canada
یکشنبه 2 تیر 1398 08:21 ب.ظ

Many thanks, Ample tips!

tarif cialis france viagra cialis levitra cialis for daily use cialis online napol how does cialis work safe dosage for cialis we use it 50 mg cialis dose generic cialis with dapoxetine cialis super kamagra cialis 30 day sample
http://erdical.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 05:14 ق.ظ

With thanks. Lots of write ups!

generic cialis at the pharmacy cialis generika in deutschland kaufen order cialis from india cialis rezeptfrei sterreich achat cialis en suisse bulk cialis cialis tablets low cost cialis 20mg cialis super kamagra cialis herbs
Buy cialis online
جمعه 31 خرداد 1398 08:32 ب.ظ

Beneficial stuff. Appreciate it!
buy cialis sample pack cialis coupons side effects of cialis cialis tablets for sale cialis for daily use buy cialis cheap 10 mg side effects of cialis cialis pills price each low dose cialis blood pressure dose size of cialis
Buy cialis
جمعه 31 خرداد 1398 04:51 ق.ظ

Amazing posts. Regards!
viagra cialis levitra female cialis no prescription usa cialis online overnight cialis tadalafil cialis cipla best buy free cialis cost of cialis per pill cialis efficacit interactions for cialis cialis for daily use
buy viagra an cialis online
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:38 ق.ظ

Thanks. Ample posts!

how do cialis pills work cheap cialis if a woman takes a mans cialis cialis tablets cialis 30 day sample we choice free trial of cialis cialis 5 mg effetti collateral how to purchase cialis on line legalidad de comprar cialis acheter du cialis a geneve
http://tangeomi.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 05:45 ب.ظ

You actually suggested this terrifically.
cialis 5 mg funziona wow cialis 20 cialis in sconto 5 mg cialis pharmacie en ligne miglior cialis generico tadalafil 10 mg generic cialis 20mg tablets cialis pills boards cialis dosage amounts recommended site cialis kanada
http://tiofarsnhan.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:31 ق.ظ

Kudos. I enjoy this!
tadalafil 10 mg calis cialis generisches kanada cialis 20mg prix en pharmacie generic cialis at the pharmacy tadalafil 5mg safe dosage for cialis cialis daily dose generic cialis free trial cialis et insomni
http://rowbequa.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 02:46 ق.ظ

Fine stuff. Cheers!
cialis 20mg tadalafilo cialis generique 5 mg wow look it cialis mexico cialis 20 mg cut in half il cialis quanto costa cialis et insomni cialis efficacit cialis venta a domicilio fast cialis online
Cialis online
دوشنبه 27 خرداد 1398 12:01 ب.ظ

Nicely put, Thanks!
buy cialis online tadalafil generic price cialis per pill cialis side effects generic cialis 20mg tablets cialis en 24 hora purchasing cialis on the internet order cialis from india cost of cialis per pill generic cialis review uk
http://diagele.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 10:02 ب.ظ

You actually said this wonderfully.
cialis sans ordonnance enter site very cheap cialis cialis cuantos mg hay preis cialis 20mg schweiz cialis price in bangalore cialis generic availability prescription doctor cialis i recommend cialis generico cialis tadalafil online cialis 200 dollar savings card
Cialis prices
شنبه 25 خرداد 1398 06:03 ب.ظ

You explained this wonderfully!
pastillas cialis y alcoho canadian discount cialis wow look it cialis mexico where to buy cialis in ontario cialis free trial cialis ahumada generic cialis levitra usa cialis online tadalafil generic cialis 5 mg funziona
Online cialis
شنبه 25 خرداد 1398 03:32 ق.ظ

You expressed this exceptionally well!
buy cialis uk no prescription cialis pills in singapore buy cialis online nz generic cialis at the pharmacy we recommend cheapest cialis rx cialis para comprar click here take cialis opinioni cialis generico buy original cialis preis cialis 20mg schweiz
cheapest brand cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 09:43 ق.ظ

Thank you! Plenty of advice.

generic cialis tadalafil tadalafil tablets how to purchase cialis on line try it no rx cialis cialis rckenschmerzen free cialis cialis dosage amounts 40 mg cialis what if i take cialis 05 cialis 5mg prix
prescription doctor cialis
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:32 ب.ظ

Lovely data, Thank you!
buy online cialis 5mg calis low dose cialis blood pressure cialis 5 mg funziona cialis generico lilly tarif cialis france cialis therapie only best offers cialis use cialis generique cialis 5 mg schweiz
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 05:34 ب.ظ

Fantastic forum posts. Many thanks!
buy cheap cialis in uk cialis per paypa buy cialis online achat cialis en itali cialis efficacit cialis daily new zealand cialis cuantos mg hay cialis for daily use free generic cialis acheter cialis kamagra
vendo viagra milanuncios
یکشنبه 19 خرداد 1398 08:52 ب.ظ

Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely return.
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 11:46 ق.ظ

You mentioned it terrifically!
we recommend cialis info we choice cialis pfizer india enter site very cheap cialis order a sample of cialis cialis official site cialis 5 mg no prescription cialis cheap cialis rckenschmerzen prices on cialis 10 mg where cheapest cialis
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 06:18 ق.ظ

Superb tips. Many thanks!
cialis taglich canadian discount cialis we choice cialis uk cialis professional yohimbe dosagem ideal cialis get cheap cialis cialis coupons buy original cialis we recommend cialis best buy cialis usa cost
http://canadianpharmacyonl.com/
جمعه 23 فروردین 1398 10:24 ب.ظ

You said it nicely.!
online pharmacies of canada drugs for sale in mexico pharmacy times pharmacy times how safe are canadian online pharmacies canadian viagra most reliable canadian online pharmacies are canadian online pharmacies safe canadian pharcharmy online24 pharmacy canada best
buy cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 07:35 ق.ظ

You actually explained that wonderfully!
cialis 5 mg scheda tecnica cialis without a doctor's prescription click now cialis from canada deutschland cialis online buy cialis online nz prix cialis once a da discount cialis cialis ahumada can i take cialis and ecstasy american pharmacy cialis
Cialis canada
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:26 ب.ظ

Incredible lots of excellent advice.
achat cialis en suisse click here cialis daily uk buy cialis uk no prescription precios cialis peru free cialis cialis 5 mg effetti collateral we recommend cialis best buy we recommend cialis info cialis 05 dosagem ideal cialis
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:19 ب.ظ

Thank you. Plenty of data.

generic cialis cialis reviews cialis 20mg tesco price cialis generic cialis at walmart we choice cialis uk safe site to buy cialis online cialis generika in deutschland kaufen buy name brand cialis on line cialis manufacturer coupon
Buy cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:58 ق.ظ

You actually expressed that wonderfully!
usa cialis online cialis generic availability buy cialis online legal cialis authentique suisse tadalafil 20mg online cialis buy online cialis 5mg cialis prices in england cialis 5 mg funziona cialis 20 mg best price
Cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 04:52 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it!
venta cialis en espaa cialis 5 mg para diabeticos chinese cialis 50 mg cialis online napol cialis from canada cuanto cuesta cialis yaho side effects for cialis cialis coupons cialis 5 mg generic cialis 20mg uk
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 05:32 ق.ظ

You actually said it wonderfully.
cialis sale online cialis cipla best buy brand cialis generic tadalafil 20 mg cialis pas cher paris cialis generico milano cialis 5 mg funziona wow look it cialis mexico cialis vs viagra cialis qualitat
Cialis prices
دوشنبه 12 آذر 1397 05:27 ب.ظ

Nicely put, Regards.
cialis coupon generic cialis tadalafil cialis 5 mg scheda tecnica cialis super acti the best site cialis tablets low dose cialis blood pressure enter site 20 mg cialis cost prezzo cialis a buon mercato cialis generico online viagra vs cialis vs levitra
buy cialis online best price
دوشنبه 12 آذر 1397 05:14 ق.ظ

Whoa loads of awesome information!
what is cialis we choice cialis uk generic for cialis female cialis no prescription prezzo di cialis in bulgaria cialis 5 effetti collaterali buy online cialis 5mg price cialis best cialis 20mg generic cialis with dapoxetine
buy cialis medication
یکشنبه 11 آذر 1397 04:52 ب.ظ

Thanks a lot. I enjoy it!
cialis tablets cialis kaufen bankberweisung tadalafil tablets cialis name brand cheap cialis dosage dose size of cialis canadian discount cialis tadalafil tablets cialis venta a domicilio cialis daily new zealand
Cialis pills
یکشنبه 11 آذر 1397 04:50 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
cialis prezzo in linea basso achat cialis en itali how much does a cialis cost how to buy cialis online usa tadalafilo dosagem ideal cialis cialis australian price sublingual cialis online cialis with 2 days delivery generic cialis
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 05:27 ب.ظ

Nicely put. With thanks.
cialis 5 mg effetti collateral buy brand cialis cheap cialis tadalafil we recommend cheapest cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis wir preise how do cialis pills work recommended site cialis kanada cialis tablets australia cialis mit grapefruitsaft
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مقالات مفید زناشویی-ملاکهای انتخاب همر-شناخت روحیات دخترو پسر-خود ارضایی-نارضایتی جنسی-مشکلات زناشویی-خانواده همسر-زندگی موفق
مدیر وبلاگ : رضا زردادی -دیبا

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو